Czym jest toga?

16:10

Togi prokuratorskie.

Często widzimy jakiegoś prawnika, który chodzi w śmiesznej sukience przypominającej nieraz sutannę, tylko że w miejscu koloratki jest śmieszna szmatka.

Tóg używano w już w starożytnym Rzymie, jako lekki, wierzchni ubiór. W średniowieczu zaś, zaczęto ich używać na uniwersytetach. Przywdziewali ją wykładowcy. Ze środowiska uniwersyteckiego przeniknęła do kręgów kościelnych, i przede wszystkim - prawniczych.

Dzisiaj opiszę Wam i opowiem o tych dziwacznych strojach.

Obecnie, toga jest strojem urzędowym. Używa się jej na rozprawach sądowych. Jej wzór jest zdefiniowany przepisami prawa, a dokładniej odpowiednim rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Tak więc, krawiec szyjący np. dla prokuratura musi zagłębić się w lekturze, i uszyć togę zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

Toga jest suknią fałdzistą z lekkiego czarnego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, sięgającą powyżej kostek – około 25 cm od ziemi. Toga u dołu ma w obwodzie od 270 do 278 cm i od karczka w dół ułożona jest w kontrafałdy: po trzy na obydwu przodach togi oraz pięć do siedmiu na plecach. Kołnierz togi jest okrągły, płasko wyłożony. Toga zapinana jest na pięć guzików. Rękawy mają u dołu w obwodzie 75 cm. Przy kołnierzu togi wszyty jest żabot, długości 21 cm, ułożony w 13 kontrafałd

Często spotykamy się tu z terminem: żabot. Jest to nic innego, jak materiałowa ozdoba zapinana pod szyją. Jest on częścią togi. Jego kolor jest zależny od wykonywanych przez prawnika obowiązków. Tak więc, sędzia i ławnicy przywdziewają togę obszytą na fioletowo, i żabot w takim samym kolorze. 

Żabot sędziego, oraz łańcuch sędziego prowadzącego
rozprawę. Fiolet symbolizuje neutralność między kolorami
symbolizującymi adwokata i prokuratora, oraz
powściągliwość
Dodatkowo, sędzia prowadzący rozprawę na szyję zakłada złoty łańcuch z orłem. Symbolizuje to, że działa w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

Prokuratora symbolizuje czerwień, oznaczająca zagrożenie (dla oskarżonego). Adwokata zaś zieleń, symbolizująca nadzieję. Oczywiście zieleń jest przeciwieństwem czerwieni - pokazuje to, że adwokat i prokurator w Sądzie są przeciwnikami.
Radca prawny, udzielający zazwyczaj porad prawnych, teraz coraz częściej występujący w sądzie, przywdziewa kolor niebieski. 



Radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa [instytucja, której zadaniem jest prawna ochrona majątku państwa] noszą błękitnoszary żabot.

Tablica na ścianie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa przy ul. Hożej w Warszawie
Co nam zostało? Sędzia Trybunału Konstytucyjnego – obszycia i żabot w kolorach flagi państwowej

prof. Andrzej Rzepliński - prezes Trybunału Konstytucyjnego w todze sędziego Trybunału. 
Podsumowując wyróżniamy 6 kolorów żabotów i obszyć:

Żaboty prawnicze: 1 rząd od lewej: adwokat, prokurator, radca prawny, 2 rząd, od lewej: radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, sędzia, sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Pozdrowienia i miłego dnia!
Andy :)

Mogą ci się spodobać

0 komentarze

Popularne

Polub nas na Facebooku

Snapchat

Snapchat
yourself_create

Subscribe